Kto to pisze?
Nazywam się Radek Orszewski i cieszę się, że odwiedzasz stronę „Lean, Kanban i inni przyjaciele zwinności”. To blog, na którym opisuję różne tematy z obszarów zawodowych zainteresowań i specjalizacji:
- zarządzania szczupłego (lean),
- Metody Kanban,
- szeroko rozumianej zwinności (agile).
Znajdziesz tu spojrzenie praktyka, trochę przetrawionej teorii, recenzje szczególnie wartościowych książek, czy relacje z wydarzeń.
Kim jestem?
Pracuję zawodowo w branży produktów i usług IT od roku 2006. Mam za sobą różne role w międzynarodowych organizacjach (w Niemczech, Polsce, USA i Azji), między innymi w branżach: telekomunikacji, fintech-u czy gier. Więcej na ten temat znajdziesz na moim profilu LinkedIn.
Przygodę ze zwinnością zacząłem już w roku 2008, od pracy w Scrumie a później jego wdrażaniu Scruma (PSM I, PSM II, PAL I, CSM, CSPO, CSP-SM/PO). Od roku 2012 jestem skupiony na poszukiwaniu skutecznych a nie dogmatycznych dróg ku zwinności biznesowej (business agility) z wykorzystaniem Metody Kanban, oraz zarządzania i narzędzi lean.
Pracuję również jako wykładowca na berlińskiej uczelni CODE University, gdzie prowadzę moduł Process Management
W roku 2018 uzyskałem tytuł Kanban Coaching Professional (KCP) nadawany przez Lean Kanban University praktykom Metody Kanban, którzy przeprowadzili skuteczne wdrożenia w firmach. Rok później zostałem jednym z pierwszych w Polsce Akredytowanych Trenerów Kanban (AKT).
![]() | ![]() | ![]() |
Otwarty na wiele różnych koncepcji Kanbanu jestem również jednym z pierwszych w Polsce posiadaczy certyfikatu Professional Scrum with Kanban (PSK I) od Scrum.org
Obecnie wykorzystuję rozwijany ciągle warsztat by jako coach, trener i konsultant pod marką Lean Agile Ninja.
Pomagam nie tylko zespołom developerskim ale również strukturom wspierającym: HR, rekrutacja, marketing, design, oraz liderom i zarządom firm (C-level) w dążeniu do zwinności biznesowej a nie budowaniu lokalnych optimów jedynie w działach IT.
Dzielenie się wiedzą
Uczenie i dzielenie się wiedzą daje mi ogromną satysfakcję i energię oraz pogłębia moje własne rozumienie przekazywanych treści i stąd moje zaangażowanie w różnego rodzaju społeczności, tłumaczenia, udział w meetupach, spotkaniach branżowych, konferencjach, coach campach. Jednym z przejawów pasji dzielenia się wiedzą jest naturalnie ta strona.
W 2018 rozpocząłem publikację pierwszego w Polsce i drugiego na świecie podcastu poświęconego Kanbanowi. Znajdziesz go na www.kanbanprzykawie.pl oraz w serwisach takich jak Spotify, Apple Podcasts czy Google Podcasts.
Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie.